Usuwanie znamion
Usuwanie znamion i nowotworów skóry
Zmiany skórne w postaci znamion, guzków skory czy nowotworów skory usuwamy metodą chirurgiczną z pozostawieniem jak najmniejszego śladu po zabiegu i akceptowanej blizny. Często nie wystarczy klasyczne zaopatrzenie miejsca po usunięciu zmian. Wykonujemy wtedy rekonstrukcję tkanek, poprzez zastosowanie przeszczepu skóry lub zaopatrzenie płatem skórno-tłuszczowym.
Kiedy warto wykonać usuwanie znamion i nowotworów skóry?
Znamiona pojawiają się przez całe życie. Większość z nich jest niegroźna, ale nawet niewielka zmiana może okazać się zagrożeniem. Dlatego każde niepokojące objawy powinno się sprawdzać w trakcie konsultacji z dermatologiem.
W grupie największego ryzyka są osoby z wieloma znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, wielkości i zabarwieniu, a także pacjenci o jasnej karnacji. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, to jak najszybciej trzeba zgłosić się do specjalisty w celu zbadania zmian. Po pobraniu wycinka i dokładnym jego zbadaniu zmianę usuwa się w całości, z marginesem zdrowej skóry. Powoduje to, że nie następuje rozsiewanie się komórek nowotworowych.
Do najczęściej występujących niegroźnych zmian, poddawanych zabiegowi usuwania znamion, należą:
- tłuszczaki,
- włókniaki,
- kaszaki,
- pieprzyki,
- blizny,
- inne narośla skórne.
Takie zabiegi są krótkie i z reguły jednorazowe.
Znamiona skórne są różnorodne. Mogą być wrodzone lub związane z upływającym czasem. To często problem estetyczny lub budzący niepokój defekt skórny. Większość zmian ma charakter łagodny i można je bez problemu usunąć. W naszej klinice zajmujemy się też wieloma innymi zabiegami estetycznymi, np. plastyką powiek i brwi.
Diagnoza jest podstawą do przeprowadzenia zabiegu. Wymagana jest wiedza doświadczonych lekarzy oraz zastosowanie dostępnych najnowszych technologii badania. Ocena dermatoskopowa zmian skórnych jest bardzo istotna w profilaktyce nowotworowej. Wczesna diagnostyka nowotworów skóry daje większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Badania z użyciem dermatoskopu lub wideodermatoskopu są bezbolesne i nieinwazyjne.
Informacje przed zabiegiem
- Nie zażywaj aspiryny, ibuprofenu i leków je zawierających przez okres dwóch tygodni przed zabiegiem. O ile to konieczne, możesz pobierać zastępczo inne leki.
- Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne i ew. konsultacje tj. internistyczna lub anestezjologiczna oraz każdą inną, o ile to jest niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu.
- Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych, o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem.
- Przed zabiegiem należy umyć twarz, używając łagodnego mydła, nie należy kremować twarzy po jej umyciu.
- W dniu zabiegu nie stosować makijażu.
- O ile zabieg będzie w znieczuleniu ogólnym, nie należy spożywać posiłków i pić płynów w ciągu 6 godzin przed zabiegiem.
- Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, wskazane jest przybycie na zabieg z osobą towarzyszącą, która będzie mu towarzyszyć po wyjściu z naszego ośrodka.
- Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba wykwalifikowana – pielęgniarka oraz lekarz dyżurny – opiekują się pacjentem przez pierwszą dobę i ew. następne dni po zabiegu.
- Wskazane jest, aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
- Wskazane jest założenie luźnego ubrania, łatwego do zdejmowania i zakładania najlepiej rozpinanego z przodu.
- Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie.
- Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, wskazane jest wpłacenie zaliczki na konto zbiegu w wysokości 10% kosztów zabiegu.
- Zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu, wykonania badań dodatkowych, informacje oraz odpowiedzi na nurtujące Cię szczegółowe dodatkowe pytania otrzymasz podczas konsultacji.
Po zabiegu
- Leki należy pobierać zgodnie z zaleceniem, nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
- Możesz spodziewać się:
- niewielkiego ucisku opatrunku w okolicy operowanej,
- niewielkiego stopnia dolegliwości bólowych, które będą zniesione poprzez leki zalecone poprzez lekarza operującego,
- obrzęku i ew. zasinienia okolic operowanych, które mogą być najbardziej nasilone na drugi i trzeci dzień po zabiegu. - Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
- unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku,
- chroń okolice operowane przed urazami,
- leki pobieraj zgodnie z zaleceniami,
- opatrunki wykonuj zgodnie ze wskazówkami lekarza operującego
- włosy możesz umyć na trzeci dzień po zabiegu, pod warunkiem że ktoś Ci w tym pomoże. Nie pochylaj głowy do przodu, trzymaj ją uniesioną i lekko odchyloną ku tyłowi. Do mycia używaj ciepłej wody i szamponu, a do suszenia – suszarki z powietrzem o temperaturze pokojowej. - Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
- Aby nie przedłużać występowania obrzęku, unikaj długiej ekspozycji słonecznej i cieplnej przez pierwsze 3 tygodnie po zabiegu.
- Termin wizyt kontrolnych wyznaczy lekarz operujący po wypisie. Pielęgnuj okolice operowane zgodnie z zaleceniami.