Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Usuwanie znamion

Usuwanie znamion i nowotworów skóry

Zmiany skórne w postaci znamion, guzków skory czy nowotworów skory usuwamy metodą chirurgiczną z pozostawieniem jak najmniejszego śladu po zabiegu i akceptowanej blizny. Często nie wystarczy klasyczne zaopatrzenie miejsca po usunięciu zmian. Wykonujemy wtedy rekonstrukcję tkanek, poprzez zastosowanie przeszczepu skóry lub zaopatrzenie płatem skórno-tłuszczowym.

Kiedy warto wykonać usuwanie znamion i nowotworów skóry?

Znamiona pojawiają się przez całe życie. Większość z nich jest niegroźna, ale nawet niewielka zmiana może okazać się zagrożeniem. Dlatego każde niepokojące objawy powinno się sprawdzać w trakcie konsultacji z dermatologiem.

W grupie największego ryzyka są osoby z wieloma znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, wielkości i zabarwieniu, a także pacjenci o jasnej karnacji. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, to jak najszybciej trzeba zgłosić się do specjalisty w celu zbadania zmian. Po pobraniu wycinka i dokładnym jego zbadaniu zmianę usuwa się w całości, z marginesem zdrowej skóry. Powoduje to, że nie następuje rozsiewanie się komórek nowotworowych.

Do najczęściej występujących niegroźnych zmian, poddawanych zabiegowi usuwania znamion, należą:

 • tłuszczaki,
 • włókniaki,
 • kaszaki,
 • pieprzyki,
 • blizny,
 • inne narośla skórne.

Takie zabiegi są krótkie i z reguły jednorazowe.

Znamiona skórne są różnorodne. Mogą być wrodzone lub związane z upływającym czasem. To często problem estetyczny lub budzący niepokój defekt skórny. Większość zmian ma charakter łagodny i można je bez problemu usunąć. W naszej klinice zajmujemy się też wieloma innymi zabiegami estetycznymi, np. plastyką powiek i brwi.

Diagnoza jest podstawą do przeprowadzenia zabiegu. Wymagana jest wiedza doświadczonych lekarzy oraz zastosowanie dostępnych najnowszych technologii badania. Ocena dermatoskopowa zmian skórnych jest bardzo istotna w profilaktyce nowotworowej. Wczesna diagnostyka nowotworów skóry daje większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Badania z użyciem dermatoskopu lub wideodermatoskopu są bezbolesne i nieinwazyjne.

Informacje przed zabiegiem

 1. Nie zażywaj aspiryny, ibuprofenu i leków je zawierających przez okres dwóch tygodni przed zabiegiem. O ile to konieczne, możesz pobierać zastępczo inne leki.
 2. Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne i ew. konsultacje tj. internistyczna lub anestezjologiczna oraz każdą inną, o ile to jest niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu.
 3. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych, o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem.
 4. Przed zabiegiem należy umyć twarz, używając łagodnego mydła, nie należy kremować twarzy po jej umyciu.
 5. W dniu zabiegu nie stosować makijażu.
 6. O ile zabieg będzie w znieczuleniu ogólnym, nie należy spożywać posiłków i pić płynów w ciągu 6 godzin przed zabiegiem.
 7. Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, wskazane jest przybycie na zabieg z osobą towarzyszącą, która będzie mu towarzyszyć po wyjściu z naszego ośrodka.
 8. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba wykwalifikowana – pielęgniarka oraz lekarz dyżurny – opiekują się pacjentem przez pierwszą dobę i ew. następne dni po zabiegu.
 9. Wskazane jest, aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
 10. Wskazane jest założenie luźnego ubrania, łatwego do zdejmowania i zakładania najlepiej rozpinanego z przodu.
 11. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie.
 12. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, wskazane jest wpłacenie zaliczki na konto zbiegu w wysokości 10% kosztów zabiegu.
 13. Zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu, wykonania badań dodatkowych, informacje oraz odpowiedzi na nurtujące Cię szczegółowe dodatkowe pytania otrzymasz podczas konsultacji.

Po zabiegu

 1. Leki należy pobierać zgodnie z zaleceniem, nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
 2. Możesz spodziewać się:
  - niewielkiego ucisku opatrunku w okolicy operowanej,
  - niewielkiego stopnia dolegliwości bólowych, które będą zniesione poprzez leki zalecone poprzez lekarza operującego,
  - obrzęku i ew. zasinienia okolic operowanych, które mogą być najbardziej nasilone na drugi i trzeci dzień po zabiegu.
 3. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
  - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku,
  - chroń okolice operowane przed urazami,
  - leki pobieraj zgodnie z zaleceniami,
  - opatrunki wykonuj zgodnie ze wskazówkami lekarza operującego
  - włosy możesz umyć na trzeci dzień po zabiegu, pod warunkiem że ktoś Ci w tym pomoże. Nie pochylaj głowy do przodu, trzymaj ją uniesioną i lekko odchyloną ku tyłowi. Do mycia używaj ciepłej wody i szamponu, a do suszenia – suszarki z powietrzem o temperaturze pokojowej.
 4. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
 5. Aby nie przedłużać występowania obrzęku, unikaj długiej ekspozycji słonecznej i cieplnej przez pierwsze 3 tygodnie po zabiegu.
 6. Termin wizyt kontrolnych wyznaczy lekarz operujący po wypisie. Pielęgnuj okolice operowane zgodnie z zaleceniami.