Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Plastyka powłok brzucha

Celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie napięcia mięśni przedniej ściany  brzucha. Korekcja powinna przynieść nie tylko dobry efekt  estetyczny a także zlikwidowanie ewentualnych dolegliwości wywołanych nadmiarem skóry ,tkanki tłuszczowej oraz nadwagą .Mogą powodować  one złe samopoczucie związane z oceną wyglądu i prowadzić do dolegliwości bólowych i skrzywienia kręgosłupa, podrażnień skóry.

Efekt końcowy zależy od zakresu  zabiegu  stanu zdrowia i wieku pacjenta , fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego gojenia ran, cech dziedzicznych, ew. wpływów hormonalnych. W związku z tym  wynik końcowy jest planowany i przewidywany a nie gwarantowany.

Zabieg operacyjny przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Korekcja powłok brzucha polega w zależności od stanu wyjściowego na odpowiednim zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej i skóry  i tym samym zlikwidowaniu ich nadmiaru i zwiotczenia, umiejscowieniu pępka w odpowiednim miejscu, uzyskaniu właściwego wymodelowania sylwetki. Po zabiegu pozostaje półkolista blizna w okolicy nadłonowej, obu okolic pachwinowych oraz wokół pępka. Szwy usuwane są 5-10dni od zabiegu. Widoczność blizn z czasem zmniejsza się uzyskując w ciągu kilku miesięcy wygląd bladoróżowej lini szerokości ok.1mm. W okresie pooperacyjnym pacjenci powinni nosić przez 2-4 tygodni odpowiednio dobrany dobrane ubranko uciskowe  w celu zwiększenia komfortu opatrunków  i uzyskania optymalnego efektu końcowego. W okolicach operowanych występuje przejściowy obrzęk, który zwykle towarzyszy procesowi gojenia i ustępuje ok. 4 tygodni.

Informacje przed zabiegiem

 1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa     tygodnie przed zabiegiem
 2. Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, anestezjologiczną.
 3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z oddychaniem po zabiegu. 
 4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem. 
 5. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny do godziny 8 rano-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje niegazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
 6. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
 7. Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
 8. Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania, nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
 9. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności. 
 10. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zabiegu 10% zaliczkę.

Po zabiegu

 1. Po zabiegu należy ograniczyć ruchy i wstawanie z łóżka do minimum, w razie dolegliwości bólowych będą podawane leki zgodnie z zaleceniem lekarza
 2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki. 
 3. Nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
 4. W pierwszej dobie po zabiegu zmiana opatrunku pod kontrolą lekarza następne opatrunki i noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej zgodnie z zaleceniem lekarza 
 5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni lekarz pełni dyżur pod telefonem i w razie potrzeby może udzielić pierwszej pomocy.
 6. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
  - ogranicz chodzenie do minimum
  - unikaj wielu odwiedzających
  - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
 7. Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu
 8. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
 9. Kontrolne wizyty:
  - pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku
  - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza

O ile masz  pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.