Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Podniesienie lub pomniejszenie piersi

Informacje dotyczące zabiegu podniesienia i zmniejszenia piersi

Celem zabiegu jest zmiana kształtu, rozmiaru piersi i miejsca usytuowania otoczki z brodawką.  Korekcja powinna przynieść nie tylko dobry efekt  estetyczny a także zlikwidowanie ewentualnych dolegliwości wywołanych rozmiarem i wagą  .Powodują one złe samopoczucie związane z oceną wyglądu ale także bóle karku i grzbietu, prowadzą do skrzywień kregosłupa, podrażnień skóry a nawet w skrajnych przypadkach do problemów z oddychaniem Efekt końcowy zależy od wyboru odpowiedniego zabiegu dla danej pacjentki , fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego  gojenia rany, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych. W związku z tym  wynik końcowy jest planowany i przewidywany a nie  gwarantowany. Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym a czasem w znieczulniu miejscowym. Korekcja piersi polega w zależności od stanu wyjściowego na odpowiednim zmniejszeniu ilości tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry  umiejscowieniu otoczki z brodawką w odpowiednim miejscu uzyskując oczekiwane wymodelowanie kształtu. Po zabiegu pozostają delikatne blizny wokół otoczki, pionowa długości ok. 5cm biegnąca ku dołowi  oraz półkolista w rowku podpiersiowym. Szwy usuwane są 5-10dni od zabiegu. Widoczność blizn z czasem zmniejsza się uzyskując w ciągu kilku miesięcy wygląd bladoróżowej lini szerokości ok.1mm. W okresie pooperacyjnym pacjentka powinna nosić przez 2-4 tygodni odpowiednio dobrany biustonosz  w celu utrwalenia wielkości i kształtu piersi.

W okolicach operowanych występują przejściowe obrzęk ,które  zwykle ustępują do 3tygodni.

Informacje przed zabiegiem

 1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa     tygodnie przed zabiegiem
 2. Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, anestezjologiczną.
 3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z oddychaniem po zabiegu. 
 4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem. 
 5. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny  do godziny 8 rano-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje nie gazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
 6. O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
 7. Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
 8. Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania, nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
 9. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności.
 10. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zabiegu 10% zaliczkę.

Po zabiegu

 1. Po zabiegu należy ograniczyć ruchy w ramionach do minimum, w razie dolegliwości bólowych będą podawane leki zgodnie z zaleceniem lekarza
 2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki. 
 3. Nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
 4. W pierwszej dobie po zabiegu zmiana opatrunku pod kontrolą lekarza następne opatrunki i noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej zgodnie z zaleceniem lekarza 
 5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni lekarz pełni dyżur pod telefonem i w razie potrzeby może udzielić pierwszej pomocy.
 6. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
  - ogranicz chodzenie do minimum
  - unikaj wielu odwiedzających
  - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
 7. Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu
 8. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
 9. Kontrolne wizyty:
  - pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku
  - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza

O ile masz  pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.