Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Powiększenie piersi

Informacje dotyczące zabiegu powiększenia piersi

Celem zabiegu jest zmiana kształtu, wielkości oraz miejsca usytuowania otoczki z brodawką.  Korekcja powinna przynieść nie tylko dobry efekt  estetyczny a także zlikwidować wcześniejsze frustracje związane z oceną tej części ciała. Efekt końcowy zależy od wyboru odpowiedniego zabiegu dla danej pacjentki , fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego  gojenia rany, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych. W związku z tym  wynik końcowy jest planowany i przewidywany a nie  gwarantowany.
Przed zabiegiem lekarz-specjalista chirurgii plastycznej przedstawia pacjentce możliwości wyboru endoprotez- wypełnione żelem silikonowym, dopasowuje wielkość i kształt-okrągłe lub anatomiczne a pacjentka dokonuje wyboru odpowiednich wszczepów, ustala z pacjentką optymalny dostęp operacyjny- podpiersiowy, okołootoczkowy lub pachowy oraz lokalizację loży wkładek tj. pod gruczołem lub pod mięśniem piersiowym i gruczołem. Wszystkie te istotne szczegóły omawiane są podczas konsultacji pozwalając na osiągnięcie przewidywanego i optymalnego wyniku pooperacyjnego.
Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym a czasem w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pozostają delikatne blizny  odpowiednio wokół otoczki w ½  dolnej obwodu ,w rowku podpiersiowym lub w dole pachowym. Szwy usuwane są 7-10dni od zabiegu. Widoczność blizn z czasem zmniejsza się uzyskując w ciągu kilku miesięcy wygląd bladoróżowej krezki szerokości ok.1mm. W okresie pooperacyjnym pacjentka powinna nosić przez ok.4 tygodni odpowiednio dobrany biustonosz  w celu utrwalenia wielkości i kształtu piersi  oraz aby zminimalizować ryzyko powstania torebki łącznotkankowej wokół wszczepu. W okolicach operowanych występują przejściowe obrzęki ,które  zwykle ustępują do 4tygodni. W ciągi kilku pierwszych dniu po zabiegu mogą pojawiać się okresowe dolegliwości bólowe w okolicach operowanych, ustępujące po środkach przeciwbólowych.

Informacje przed zabiegiem

 1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem
 2. Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, anestezjologiczną.
 3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z oddychaniem po zabiegu.
 4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem.
 5. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny  do 8 godziny rano-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje nie gazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
 6. O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
 7. Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
 8. Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania(rozpinane z przodu), nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
 9. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności.
 10. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zabiegu 10% zaliczkę.

Po zabiegu

 1. Po zabiegu należy ograniczyć ruchy w ramionach do minimum, w razie dolegliwości bólowych będą podawane leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
 2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki.
 3. Nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
 4. W pierwszej dobie po zabiegu zmiana opatrunku pod kontrolą lekarza następne opatrunki i noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej zgodnie z zaleceniem lekarza.
 5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni lekarz pełni dyżur pod telefonem i w razie potrzeby może udzielić pierwszej pomocy.
 6. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
  -ogranicz chodzenie do minimum
  - unikaj wielu odwiedzających
  - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
 7. Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu
 8. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
 9. Kontrolne wizyty:
  - pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku
  - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza

O ile masz  pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.