Operacje nosa
Informacje dotyczące chirurgii korekcyjnej nosa
Celem zabiegu jest korekcja kształtu nosa i o ile to konieczne jego funkcji. Efekt końcowy zależy nie tylko od ustaleń co do oczekiwanego wyniku, fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego gojenia rany, indywidualnej budowy tkanek tworzących strukturę nosa, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych. W związku z tym niemożliwe jest całkowite zagwarantowanie wyniku końcowego.
Plastyka nosa zewnętrznego – Częstochowa
Wykonujemy plastykę nosa zewnętrznego w Częstochowie, znaną również jako rinoplastyka. To chirurgiczny zabieg mający na celu poprawę estetyki nosa oraz funkcji oddechowych. Zabieg ten może obejmować korekcję kształtu, wielkości lub proporcji nosa, a także usunięcie lub zmniejszenie garbu, wyrównanie asymetrii czy zwężenie nozdrzy. Plastyka nosa zewnętrznego jest często wykonywana w celu poprawy wyglądu pacjenta, ale może także rozwiązywać problemy z oddychaniem spowodowane deformacjami strukturalnymi. Po zabiegu pacjent może doświadczać obrzęku i siniaków, które stopniowo ustępują. Efekty operacji są widoczne po kilku miesiącach, kiedy to kształt nosa stabilizuje się i osiąga ostateczny wygląd.
Czy plastykę nosa wykonuje się w znieczuleniu ogólnym?
Plastykę nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub bardzo rzadko w znieczuleniu miejscowym. Cięcia operacyjne zlokalizowane są wewnątrznosowo w obrębie przedsionka nosa oraz niewielkie cięcie u podstawy przegrody skórnej na granicy z wargą górną, blizna w tym miejscu jest prawie nie zauważalna. Zabieg trwa około dwóch godzin. Po wykonanej korekcji nosa pod koniec zabiegu umieszczane są wewnątrz nosa setony gazowe z maścią, następnie na zewnątrz opatrunek plastrowy i gipsowy w celu utrzymania odpowiedniej pozycji korygowanych struktur. Setony usuwa się zwykle na drugi dzień po zabiegu. Opatrunki gipsowy i plastrowy wymagają kontroli i zmiany co kilka dni i utrzymywane są w zależności od zakresu korekcji 7-18 dni .W okresie pooperacyjnym mogą wystąpić bóle głowy i uczucie „zapchania” nosa. Dyskomfort związany z oddychaniem przez pierwsze 2 dni po zabiegu przez usta mija po usunięciu setonów i pobieraniu kropel do nosa, pacjent pobiera również inne leki zlecone przez lekarza przed zabiegiem.
W okolicy oczu występuje przejściowy obrzęk i zasinienie, które ustępują zwykle w okresie do 2-tygodni dni, szybsze ustępowanie obrzęków wspomaga się poprzez stosowanie zimnych kompresów lub innych np. roztworu świetlika. Nos po zabiegu może ulegać obrzękowi sprawiać wrażenie, że jest za dużo skrócony, po ustąpieniu obrzęku przyjmuje naturalny wygląd. Utrzymujące się czasem przez kilka miesięcy zdrętwienie czubka nosa spowodowane jest przez obrzęk i reakcję na zabieg operacyjny, można przyjąć, że dopóki istnieje zdrętwienie czubka nosa, istnieje obrzęk pooperacyjny. Pacjenci różnią się dynamiką gojenia i reakcją na zabieg operacyjny, dlatego nawet o ile można określić prawidłowe gojenie w okresie pooperacyjnym, mogą wystąpić odstępstwa od przyjętych norm i należy o nie pytać w czasie konsultacji i kwalifikacji do zabiegu. W okresie pooperacyjnym zaleca się chronić okolicę operowaną przed urazami, unikać nadmiernych wysiłków, gwałtownych zmian temperatur-szczególnie w okresie pierwszych trzech tygodni po zabiegu.
Informacje przed zabiegiem
- Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem
- Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, laryngologiczną, anestezjologiczną.
- Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, ponieważ palenie podrażnia przewody nosowe, powoduje kaszel a w konsekwencji mogłoby sprowokować krwawienie z nosa po zabiegu.
- Należ powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych w okolicy nosa o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem. 5.Przed zabiegiem należy umyć twarz używając łagodnego mydła, nie należy kremować twarzy po jej umyciu.
- W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny do godziny 8 rano-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje nie gazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
- O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
- Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
- Przynieś ze sobą szalik, ew. chustkę na głowę, czapkę oraz okulary słoneczne aby je założyć po wyjściu z gabinetu.
- Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania, nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
- Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności.
- oszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zabiegu 10% zaliczkę.
Po zabiegu
- Zaleca się odpoczywanie w łóżku z głową na dwóch poduszkach przez pierwsze 24 godziny po zabiegu.
- W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść do łazienki.
- Leki należy pobierać zgodnie z zaleceniem, nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
- Przez pierwsze 4 dni zaleca się płynną dietę, najlepiej przez rurkę, dużo płynów, unikanie bardzo gorących pokarmów i płynów.
- W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni pełnię dyżur pod telefonem i w razie potrzeby mogę udzielić pierwszej pomocy.
- Możesz się spodziewać:
- początkowego krwawienia z nosa bezpośrednio po zabiegu opatrunek będzie zmieniany w razie potrzeby,
- obrzęku, zasinienia powiek, krwawych podbiegnięć spojówek, które mogą być najbardziej nasilone na drugi i dzień po zabiegu - Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
- ogranicz mówienie i chodzenie do minimum
- unikaj wielu odwiedzających
- nie schylaj głowy
- unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
- nie pal papierosów po zabiegu ponieważ wzmaga to wydzielanie, powoduje kaszel i może być przyczyną krwawienia z nosa - Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu.
- Nie opróżniaj nosa przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu.
- Po pierwszym tygodniu możesz według wskazówek oczyścić otwory nosowe odpowiednimi patyczkami owiniętymi watą i zwilżonymi w olejku linomag.
- Możesz umyć włosy na trzeci dzień po zabiegu/nie licząc dnia zabiegu/ pod warunkiem ,że ktoś Ci w tym pomoże, nie pochylaj głowy do przodu, trzymaj głowę uniesioną i lekki odchyloną ku tyłowi, do mycia należy używać letniej wody i szamponu, do suszenia suszarkę z powietrzem o temperaturze pokojowej.
- Możesz stosować makijaż pod warunkiem, że nie nakłada się go na opatrunek.
- Jeżeli sporadycznie zdarzy Ci się kichnąć nie powoduje to zwykle powikłań.
- Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
- Aby nie przedłużać czasu występowania obrzęku unikaj długiej ekspozycji słonecznej i cieplnej przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu.
- Kontrolne wizyty-pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku:
- następne w terminie wyznaczonym przez lekarza
- opatrunki zmienia się w okresie ok. trzech tygodni po zabiegu
- czas potrzebny na powrót do normalnego życia może wynosić ok. miesiąca, w tym czasie jest możliwe wystawienie druku L4 czasowej niezdolności do pracy
O ile masz pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.