Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Plastyki powiek i brwi

Celem zabiegu jest korekcja wyglądu i usunięcie ewidentnych oznak starzenia się jak zmarszczki oraz nadmiaru skóry i tzw. woreczków tłuszczowych  w zakresie powiek. Efekt końcowy zależy nie tylko od ustaleń co do oczekiwanego wyniku, fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego  gojenia rany,  budowy tkanek tworzących struktury zewnętrzne jak i rusztowanie kostne , cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych itp. 

Zabieg operacyjny przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym z aplikacją środka uspakajającego lub na życzenie pacjenta w znieczuleniu ogólnym. Cięcia operacyjne zlokalizowane są w naturalnych załamaniach powiek lub w obrębie skóry owłosionej głowy i po kilku tygodniach są niewidoczne. Zabieg trwa od jednej do trzech godzin, polega w zależności od zakresu, na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w tzw. woreczkach, plastyce kącika zewnętrznego oka oraz usunięciu nadmiaru skóry i mięśni powiek. W wybranych przypadkach wykonuje się jednocześnie korekcję ustawienia brwi oraz korekcje zmarszczek w okolicy gładyszki tj. okolicy międzybrwiowej. Pacjenci pozostają w klinice jedną lub dwie doby po zabiegu, gdzie wykonujemy pierwsze opatrunki, udzielamy instrukcje i zalecenia  co do okresu pooperacyjnego. Szwy usuwa się 5 do 7-miu dni po zabiegu, obrzęk pooperacyjny jest przejściową reakcją na zabieg operacyjny ustępuje całkowicie po kilku do kilkunastu dni po zabiegu. Blizny pooperacyjne po kilku tygodniach stają się niewidoczne. Obrzęk pooperacyjny i blizny mają różną dynamikę gojenia i są reakcją na zabieg operacyjny, dlatego nawet o ile można określić prawidłowe gojenie w okresie pooperacyjnym, mogą wystąpić odstępstwa od przyjętych norm i należy o nie pytać w czasie konsultacji i kwalifikacji do zabiegu. 

Informacje przed zabiegiem

 1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. O ile to konieczne możesz pobierać zastępczo inne leki                                                                                                                                 
 2. Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne i ew. konsultacje  internistyczną, anestezjologiczną.
 3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem ,ponieważ palenie podrażnia przewody nosowe ,powoduje kaszel i przekrwienia w okolicy operowanej. Rokowania co do gojenia  w przypadku palaczy są są mniej optymistyczne 
 4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych  o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem. 
 5. Przed zabiegiem należy umyć twarz używając łagodnego mydła, nie należy kremować twarzy po jej umyciu. 
 6. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków i pić płynów o ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny i jeść nie później niż 6godzin przed zabiegiem-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje niegazowane, nie należy pić mleka i napojów mlekopodobnych.
 7. O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
 8. Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
 9. Przynieś ze sobą w zależności od pory roku szalik, ew. chustkę na głowę, czapkę oraz okulary słoneczne aby je założyć po wyjściu z gabinetu.
 10. Można założyć luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i zakładania (rozpinane z przodu) ,nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
 11. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności. 
 12. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, wskazane jest wpłacenie zaliczki a konto zabiegu(ok.10% wartości zabiegu)

Po zabiegu

 1. Należy odpoczywać w łóżku z głową na dwóch poduszkach przez pierwsze 24 godziny.
 2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki.
 3. Opatrunki i okłady na powieki będą stosowane i zalecane przez lekarza i personel opiekujący się pacjentem
 4. Leki należy pobierać zgodnie z zaleceniem, nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
 5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni pełnie dyżur pod telefonem i w razie potrzeby mogę udzielić pierwszej pomocy. Ważne jest aby każdy nurtujący Cię problem był przedyskutowany przed zabiegiem operacyjnym.
 6. Możesz się spodziewać:
  - niewielkiego stopnia dolegliwości bólowych ,które będą zniesione poprzez środki przeciwbólowe
  - obrzęku, zasinienia powiek, policzków, szyi, które mogą być najbardziej    nasilone na drugi i trzeci dzień po zabiegu 
 7. Zadzwoń do mnie pod wskazany numer telefonu, o ile masz:
  - dotkliwy ból nie ustępujący po zaleconych lekach
  - wątpliwości co do stanu opatrunku
  - każde  inne pytania i problemy
 8. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
  - chodzenie do minimum
  - unikaj wielu odwiedzających
  - nie schylaj głowy
  - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
  - nie pal papierosów po zabiegu ponieważ wzmagają powoduje kaszel i mogą zwiększać obrzęk w okolicach operowanych
 9. Nie spożywaj alkoholu przez 10 dni po zabiegu.
 10. Możesz umyć włosy na trzeci dzień po zabiegu/nie licząc dnia zabiegu/ pod warunkiem ,że ktoś Ci w tym pomoże, nie pochylaj głowy do przodu, trzymaj głowę uniesioną i lekki odchyloną ku tyłowi, do mycia należy używać letniej wody i szamponu, do suszenia suszarkę z powietrzem o temperaturze pokojowej.
 11. Możesz stosować makijaż pod warunkiem, że nie nakłada się go w okolicach gdzie są założone szwy
 12. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
 13. Aby nie przedłużać czasu występowania obrzęku unikaj długiej ekspozycji słonecznej i cieplnej przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu.
 14. Kontrolne wizyty:
  - pierwsza ok.5-ciu po zabiegu, zmiana opatrunku i usunięcie szwów
  - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza
  - czas potrzebny na powrót do normalnego życia może wynosić 2-ch tygodni

O ile masz  pytania, bądź pewna/ pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź po przyjęciu. Dowiedz się wszystkiego co chciałabyś/chciałbyś wiedzieć. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do proponowanej działalności.