Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Septoplastyka

Jest operacją mająca na celu właściwe wyprofilowanie i ustawienie w prawidłowej pośrodkowej pozycji przegrody nosa, tak aby umożliwić prawidłowe oddychanie przez nos. Może być wykonywana jako samodzielny zabieg lub w połączeniu z plastyką całego nosa. Jako samodzielny zabieg jest wykonywana w naszym Centrum przez specjalistę otolaryngologa z cięcia półpoprzecznego, które po wygojeniu nie jest widoczne i  które w przeciwieństwie do wcześniejszych metod umożliwia również korektę jej zdeformowanego niejednokrotnie  brzegu widocznego w słupku nosa. Taka operacja może być wykonana u większości pacjentów bez konieczności znieczulenia ogólnego, ale również w znieczuleniu ogólnym.

Przegroda nosa stanowi podstawę rusztowania kostno-chrzęstnego całego nosa. U większości pacjentów, którzy mają wykonywaną korektę całego nosa,  plastyka przegrody stanowi istotny element zabiegu, tak aby w efekcie końcowym pacjent uzyskał nie tylko poprawę wyglądu zewnętrznego ale również prawidłowo oddychał przez nos. Trudniejsze deformacje zarówno przegrody, jak i nosa zewnętrznego są operowane wspólnie przez chirurga plastycznego i otolaryngologa. Z reguły takie operacje są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Operatorzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie tego typu zabiegów oraz uczestniczyli w licznych kursach z chirurgii nosa w Polsce i za granicą (Włochy, Francja, Niemcy).

Przygotowanie do operacji przegrody nosa obejmuje poza konsultacją wykonanie badań dodatkowych oraz przyjmowanie leków przed operacją, które zleca operujący lekarz. 

Po operacji nos jest wyłożony setonami, które utrzymuje się do 2 dni. Pacjent w tym czasie oddycha przez otwarte usta. Po operacji samej przegrody nosa przeważnie nie zakłada się opatrunku gipsowego, obrzęk i zasinienie powiek nie występuje, może być niewielki obrzęk i zasinienie słupka nosa i śluzówki wargi górnej. Po tygodniu od operacji usuwa się kilka szwów z wnętrza nosa.