Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Operacje migdałków

Zajmujemy się przeprowadzaniem operacji migdałków. Zabieg ten jest wykonywany, kiedy migdałki przestają pełnić funkcją ochronną organizmu. W przypadku ich przerośnięcia z powodu wielu przebytych chorób bądź kamieni gromadzących się w ich kryptach, mogą stać się źródłem infekcji i przyczyniać do nawracających angin. Inne wskazania do operacji to przewlekły stan zapalny migdałków, często występujący ból gardła np. podczas przełykania śliny bądź pokarmu oraz ich negatywny wpływ na komfort oddychania, także w nocy. Zdarza się, że powodują nawet bezdech senny oraz infekcje uszu i zatok. Operacja polega na wycięciu migdałka bądź obu migdałków lub przycięciu ich. Migdałki, pomimo małych rozmiarów mają istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu odpornościowego.

Operacje migdałków u dorosłych

Operacje migdałków u dorosłych wykonywane są obecnie rzadziej i zawsze przed podjęciem decyzji o zabiegu należy rozważyć, jakiego charakteru dolegliwości pojawiają się ze strony migdałków i co jest ich przyczyną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj około 1 godziny. Najczęściej Pacjent wymaga dwudniowej hospitalizacji w związku z wykonywaną operacją. Należy podkreślić, że usunięcie w całości migdałków u dorosłych wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż u dzieci, głównie krwotocznych oraz z większymi dolegliwościami bólowymi po operacji i dłuższym gojeniem, więc zawsze należy przemyśleć rzeczywiste wskazania medyczne do tego zabiegu. W okresie pooperacyjnym wymagane jest wyłączenie wysiłków fizycznych, dalekich podróży oraz stosowanie zaleconej diety przez minimum 10 dni. Zaleca się również wstrzymanie od korzystania z sauny i basenu. Wykonujemy też inne zabiegi z zakresu otolaryngologii, m.in. operacje zatok przynosowych.

Operacje migdałków u dzieci

Najczęściej wykonuje się operacje migdałków u dzieci. Migdałek gardłowy jest usuwany w całości, natomiast w przypadku migdałków podniebiennych preferujemy ich operacyjne zmniejszenie, chyba że są wskazania do usunięcia w całości. Operacje te wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, po uprzedniej konsultacji oraz wykonaniu niezbędnych badań laboratoryjnych. Dziecko po operacji pozostaje w szpitalu najczęściej do drugiego dnia. Poza pozostawaniem pod opieką lekarska i pielęgniarską może w tym czasie przebywać na oddziale z matką lub ojcem, którym zapewniamy nocleg i posiłki. Przez ok. tydzień po opuszczeniu szpitala musi być stosowana dieta z wyłączeniem gorących płynów oraz twardych i drażniących pokarmów. Zalecane jest znaczne ograniczenie wysiłku fizycznego.