Odsysanie tłuszczu
Celem zabiegu jest chirurgiczne modelowanie sylwetki ciała. Korekcja ma na celu wybiórcze usunięcie tkanki tłuszczowej z tych okolic ,w których w których występuje ona w nadmiarze zniekształcającym prawidłowy ,akceptowalny wygląd. Efekt zabiegu jest trwały i daje się zaobserwować po kilku tygodniach. W miejscach poddanych liposukcji pozostaje zredukowana liczba komórek tłuszczowych.
Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej u pacjentów z nadwagą ,otyłością przynosi zmniejszenie określonej ilości kilogramów i obwodu okolic ciała poddanych temu zabiegowi. Po zabiegu w okolicach operowanych powstają przejściowe zasinienia i obrzęki ,które są częścią procesu gojenia. Dzięki bieliźnie uciskowej ,która zakładana jest na okolice poddane zabiegowi, następuje kompresja przestrzeni z których odciągnięto planowaną ilość tkanki tłuszczowej. Skóra i pozostała część tkanki tłuszczowej ulegają procesowi kontrakcji-obkurczenia dzięki elastyczności włókienek w nich zawartych.
Przed zabiegiem konieczna jest właściwa kwalifikacja do tego rodzaju zabiegu,im bardziej elastyczna skóra tym efekt jest bardziej przewidywalny i akceptowany. W przypadkach nadmiernej otyłości redukcja nadmiernych kilogramów wagi zmniejsza obciążenia układu krążenia i zmniejsza duszność i poprawia oddychanie. Zabieg taki przeprowadza się w warunkach szpitalnych z niezbędnym monitorowaniem funkcji układu krążenia, oddychania oraz gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu pacjenta. Efekt końcowy zależy od właściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu , fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego gojenia rany, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych.
W związku z tym wynik końcowy jest planowany i przewidywany a nie gwarantowany.
Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, przewodowym a czasem w znieczuleniu miejscowym. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry wprowadza się sondy i poprzez odpowiednią technikę operacyjną, aspirację tkanki tłuszczowej uzyskujemy oczekiwane wymodelowanie okolicy ciała .W miejscu nacięć zakładane jest kilka drobnych szewków, usuwanych po ok.7-miu dniach. Zaleca się noszenie bielizny uciskowej przez 4 tygodnie(w ciągu dnia i nocy) z przerwami na toaletę ciała a następnie jeszcze w ciągu dnia przez okres około 4-ch tygodni.
Zabieg przynosi zauważalną korektę konturów ciała oraz zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej wszystko to uzyskując z niewielkich cięć operacyjnych a w przyszłości niezauważalnych blizn pooperacyjnych. Powrót do aktywności zawodowej następuje po kilku do kilkunastu dniach, do pełnej aktywności fizycznej po kilku tygodniach. Przejściowe obrzęki i zdrętwienia okolic operowanych ustępują w okresie 1 do miesięcy. Masaże i właściwa pielęgnacja skóry przyspieszają powrót do normalnego trybu życia.
Informacje przed zabiegiem
- Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem
- Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, anestezjologiczną.
- Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z oddychaniem po zabiegu.
- Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem.
- W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny do godziny 8 rano-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje nie gazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
- O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
- Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
- Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania, nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
- Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności.
- Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zabiegu 10% zaliczkę.
Po zabiegu
- Po zabiegu należy ograniczyć ruchy w ramionach do minimum, w razie dolegliwości bólowych będą podawane leki zgodnie z zaleceniem lekarza
- W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść do łazienki.
- Nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
- W pierwszej dobie po zabiegu zmiana opatrunku pod kontrolą lekarza następne opatrunki i noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej zgodnie z zaleceniem lekarza
- W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni lekarz pełni dyżur pod telefonem i w razie potrzeby może udzielić pierwszej pomocy.
- Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
- ogranicz chodzenie do minimum
- unikaj wielu odwiedzających
- unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku - Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu
- Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
- Kontrolne wizyty:
- pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku
- następne w terminie wyznaczonym przez lekarza
O ile masz pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.