Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Odsysanie tłuszczu

Celem zabiegu jest chirurgiczne modelowanie sylwetki ciała.  Korekcja ma na celu wybiórcze usunięcie tkanki tłuszczowej z tych okolic ,w których w których występuje ona w nadmiarze zniekształcającym prawidłowy ,akceptowalny wygląd. Efekt zabiegu jest trwały i daje się zaobserwować po kilku tygodniach. W miejscach poddanych liposukcji pozostaje zredukowana liczba komórek tłuszczowych.

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej u pacjentów z nadwagą ,otyłością przynosi zmniejszenie określonej  ilości kilogramów i obwodu okolic ciała poddanych temu  zabiegowi. Po zabiegu w okolicach operowanych powstają przejściowe zasinienia i obrzęki ,które są częścią procesu gojenia. Dzięki bieliźnie uciskowej ,która zakładana jest na okolice poddane zabiegowi, następuje kompresja przestrzeni z których odciągnięto planowaną ilość tkanki tłuszczowej. Skóra i pozostała część tkanki tłuszczowej ulegają procesowi kontrakcji-obkurczenia dzięki elastyczności włókienek w nich zawartych.

Przed zabiegiem konieczna jest właściwa kwalifikacja do tego rodzaju zabiegu,im bardziej elastyczna skóra tym efekt jest bardziej przewidywalny i akceptowany. W przypadkach nadmiernej otyłości redukcja nadmiernych kilogramów wagi zmniejsza obciążenia układu krążenia i zmniejsza duszność i poprawia oddychanie. Zabieg taki przeprowadza się w warunkach szpitalnych z niezbędnym monitorowaniem funkcji układu krążenia, oddychania oraz gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu pacjenta. Efekt końcowy zależy od właściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu , fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego  gojenia rany, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych.

W związku z tym wynik końcowy jest planowany i przewidywany a nie gwarantowany.

Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, przewodowym a czasem w znieczuleniu miejscowym. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry wprowadza się sondy i poprzez odpowiednią technikę operacyjną, aspirację tkanki tłuszczowej uzyskujemy oczekiwane wymodelowanie  okolicy ciała .W miejscu nacięć zakładane jest kilka drobnych szewków, usuwanych po ok.7-miu dniach. Zaleca się noszenie bielizny uciskowej  przez 4 tygodnie(w ciągu dnia i nocy) z przerwami na toaletę  ciała a następnie jeszcze w ciągu dnia przez okres około 4-ch tygodni.

Zabieg przynosi zauważalną korektę konturów ciała oraz zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej wszystko to uzyskując z niewielkich cięć operacyjnych a w przyszłości niezauważalnych blizn pooperacyjnych. Powrót do aktywności zawodowej następuje po kilku do kilkunastu dniach, do pełnej aktywności fizycznej po kilku tygodniach. Przejściowe obrzęki i zdrętwienia okolic operowanych ustępują w okresie 1 do miesięcy. Masaże i właściwa pielęgnacja skóry przyspieszają powrót do normalnego trybu życia.

Informacje przed zabiegiem

 1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem
 2. Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, anestezjologiczną.
 3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z oddychaniem po zabiegu. 
 4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem. 
 5. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny  do godziny 8 rano-może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje nie gazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
 6. O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba- wykwalifikowana pielęgniarka pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
 7. Wskazane jest aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
 8. Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania, nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
 9. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności. 
 10. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zabiegu 10% zaliczkę.

Po zabiegu

 1. Po zabiegu należy ograniczyć ruchy w ramionach do minimum, w razie dolegliwości bólowych będą podawane leki zgodnie z zaleceniem lekarza
 2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki. 
 3. Nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
 4. W pierwszej dobie po zabiegu zmiana opatrunku pod kontrolą lekarza następne opatrunki i noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej zgodnie z zaleceniem lekarza 
 5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni lekarz pełni dyżur pod telefonem i w razie potrzeby może udzielić pierwszej pomocy.
 6. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
  - ogranicz chodzenie do minimum
  - unikaj wielu odwiedzających
  - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
 7. Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu
 8. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
 9. Kontrolne wizyty:
  - pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku
  - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza

O ile masz  pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.